Jeden z silniejszych trendów ostatnich sezonów.
Mamy wybór pomiędzy kolorowymi mixami płytek o różnych wzorach, zestawieniami idącymi w kierunku czarno-białej klasyki oraz tymi w różnych odcieniach szarości.
Możemy wybrać płytki ceramiczne lub cementowe. Te pierwsze nazywane azulejos pochodzą z Portugalii, mogą mieć wzory roślinne, geometryczne, być ułożone w szachownicę, mix lub
w kompozycję dywanową. Ceramika taka popularna była także we Włoszech. Obecnie najczęściej wykorzystujemy w projektach płytki właśnie włoskiej firmy Vives http://www.vivesceramica.com/
Na pewno spotkaliście się nie raz ( szczególnie w restauracjach) z płytką z małych czarno białych trójkątów Terrades Grafito pochodzącej właśnie z tej fabryki.
Ładnie komponuje się z płytką drewnopodobną i z szarościami.
Azulejos naczęściej występują w formacie 20×20 cm. Jeśli nie lubie dużej ilości fug polecamy fabrykę geotiles kolekcję Manises. Ich płytki występują w formacie 60×60 cm.
Z polskich producentów grupa Tubądzin posiada kolekcję Majolika sięgającą do tradycji azulejos oraz inspirującej się wzorami arabskimi. http://www.tubadzin.pl/collection/528
W tym roku wydali również uzupełnienie kolekcji w formie jednobarwnych kremowych płytek o zróżnicowanej teksturze.
Płytki cementowe często możecie znaleźć też pod nazwą płytki marokańskie.
Najpopularniejsze strony gdzie można je kupić to https://domrustykalny.pl/wielobarwne-plytki-cementowe-57-k
i http://www.kolorymaroka.pl/category/plytki-cementowe-podlogowe
Projektowałyśmy łazienkę z czarno-białej cementowej płytki łącząc ją z cegiełką Vives Mugat.
Kupując takie płytki musicie pamiętać o ich impregnacji, bez tego nie będą trwałe. Zwróćcie też uwagę na ich grubość. Kilka razu musiałyśmy z nich zrezygnować w projekcie właśnie przez ich 16 mm wysokość. Jest to problematyczne przy drzwiach ( mogą się nie zmieścić) lub na styku z podłogą drewnianą czy panelami. Również w łączeniu z inną płytką np. drewnopodobną wysokości będą się znacznie różnić. Spotkałyśmy się też ze sporymi różnicami w wielkości między poszczególnymi dekorami. Można to oczywiście zgubić na fudze i jest to zazwyczaj niewidoczne przy dużym natężeniu wzorów.
Z czym łączyć płytki patchworkowe?
- z gładkimi jednobarwnymi płytkami, klasyką jest biel i szarość, ale w odważniejszej wersji użyjcie płytki w kolorze występującym w waszym dekorze, może turkus lub zieleń?
- z płytką drewnopodobną
- tylko z farbą, w aranżacji gdzie płytki zajmują większą powierzchnię
Pamiętajcie, że płytki patchoworkowe są bardzo wyraziste i nie warto ich łączyć z innymi wzorami. To one mają grać główną rolę, a pozostała część aranżacji powinna być dla nich tłem.
Wykorzystujemy je nie tylko w łazience, ale tez w fartuchu kuchennym, na ścianach w salonie i w przedpokoju.
Projekt z płytką Peronda Faenza
Łazienka z czarno – białą płytką w trakcie realizacji
Kolorowe płytki wykorzystane w aneksie kuchennym
Dywanowa kompozycja w przedpokoju